Ściana z płytek imitujących cegłę

Ściana z płytek imitujących cegłę

Postprzez ilona » 23 mar 2014, o 05:39

Jeśli chcemy mieć w domu ścianę z cegły, która byłaby na pewno dekoracyjnym i oryginalnym dodatkiem we wnętrzu, najlepiej pomyślmy o niej już na etapie planowania i wymurujmy ją podczas budowania domu. Jeśli jednak taka surowa ściana umyśliłaby nam się później możemy uzyskać taki efekt dzięki płytkom zręcznie imitującym cegłę. Może to być okładzina z płytek z gładkiego, odpornego na wodę i brud klinkieru lub tradycyjnie wypalanej ceramiki formowanej maszynowo albo ręcznie. Płytki mają zazwyczaj wymiary takie jak klasyczne cegły, ale są od nich cieńsze, dlatego zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu, można je przykleić prawie do każdej ściany wykończenia domów Warszawa. Są też tańsze. Można również kupić elementy kształtowe do zastosowania w narożnikach, co daje złudzenie szerokiego ceglanego muru lub płytki połówkowe, które umieszczone w murze dodają mu naturalności. Bardzo dekoracyjne i chętnie stosowane ostatnio są płytki formowane ręcznie. Naśladują stare cegły, mają nierówną powierzchnię i niejednolitą barwę. Są nieco bardziej wrażliwe na wilgoć niż płytki klinkierowe.
Ściana, do której chcemy przykleić płytki, musi być równa i wypoziomowana. Wszelkie nierówności po ułożeniu płytek będą widoczne ze względu na poziomie i pionowe linie spoin remonty mieszkań Warszawa.
Dlatego jeżeli ściana jest krzywa, przed ułożeniem płytek należy ją wyrównać, czasami trzeba nawet ułożyć płytę wyrównującą podłoże, na przykład cementową. Płytek okładzinowych z cegły nie powinno się układać w miejscach stale narażonych na kontakt z wodą, na przykład wykańczać nimi ścian natrysku. Są wprawdzie mało nasiąkliwe, ale mogą pojawić się na nich wykwity, które skutecznie popsują efekt wizualny w pomieszczeniu. Jeżeli planujemy wykończenie płytkami ściany szkieletowej, warto obić szkielet płytami drewnopochodnymi OSB. Dodatkowo wzmacnia się je klejem zbrojonym siatką i dopiero do tak przygotowanego podłoża przykleja się płytki. Do obudowy kominka też lepiej użyć płyty gipsowo-włóknowej lub cementowej. Jeśli do wykończenia ściany stosujemy zwykłą płytę gipsowo-kartonową, to aby jej powierzchnia była mocniejsza, warto ułożyć ją w dwóch warstwach. Płytę trzeba też zawsze dokładnie zagruntować, by zwiększyć przyczepność kleju. Płytki przykleja się do podłoża zaprawą klejową o małym lub zerowym spływie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na klinkier, to najlepiej użyć gotowych mieszanek przeznaczonych do jego wykańczania, mających skład zapobiegający wykwitom na powierzchni wykończenia domów Warszawa. Zaprawa powinna być na bazie czystego cementu bez dodatków wapna. Materiał wiążący nakłada się zębatą pacą na ścianę oraz płytki i dokładnie je dociska. Klej, który dostanie się między płytki, należy usunąć przed jego związaniem. Miejsce to wypełnia się zaprawą do spoinowania płytek. Do spoinowania przystępujemy po całkowitym wyschnięciu kleju, czyli po paru dniach od przymocowania płytek.
Zaprawa do spoinowania powinna być plastyczna. Wciska się ją w spoiny za pomocą kielni-spoinówki. Pracę zaczynamy od góry ściany. Najpierw wypełnia się spoiny poziome, a potem pionowe. Praca ta wymaga staranności. Należy przy niej uważać, aby nie zabrudzić zewnętrznej powierzchni płytek remonty mieszkań Warszawa. Jeśli już się to przydarzy, trzeba je jak najszybciej wyczyścić suchą lub lekko wilgotną szmatką, nie dopuszczając do zaschnięcia zaprawy.
Płytek i cegieł z klinkieru nie musimy impregnować, chyba że znajdują się w miejscach narażonych na zawilgocenie lub zaplamienie. Wówczas lepiej taką ścianę zabezpieczyć. Powierzchnię impregnujemy po całkowitym wyschnięciu kleju i zaprawy do spoinowania, czyli po około dziesięciu dniach.
Załączniki
cegła.jpg
ilona
 
Posty: 25
Dołączył(a): 7 wrz 2013, o 17:47

Powrót do Wykończenie mieszkania warszawa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron