Blog

Tynki dekoracyjne w domu

Wiele osób wykańczając swój dom czy mieszkanie chce nadać mu oryginalny , niepowtarzalny charakter. Świetnym sposobem na to jest zastosowanie tynków dekoracyjnych, które mają różne faktury, co umożliwia dość dowolne wykończenie ścian wykończenia domów Warszawa. Tynki są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie pochłaniają również wilgoci z otoczenia. Na rynku istnieje szeroka gama tynków dekoracyjnych, z których można wybierać. Popularny jest tynk zacierany, który zaciera się packą, tworząc delikatnie fakturowaną powierzchnię. Tynk strukturalny zaś polega na odciskaniu lub żłobieniu w świeżo ułożonym tynku wzorów za pomocą packi, pędzla, szpachelki lub wałka. Z kolei tynk ciągniony posiada ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi w tynku rozmaite wzory. Najpopularniejszy z nich to kornik. Ciekawe efekty daje tynk japoński, w składzie którego znajdują się strzępki bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i minerałów. Dostępny jest w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę. Wypełniacze mineralne w postaci drobnych kamyczków zawiera także tynk mozaikowy zwany kamyczkowym. Jest on elastyczny i odporny na uszkodzenia. Najlepiej nadaje się do dekorowania ścian w kuchniach i łazienkach, bo dobrze komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi wykończenia mieszkań Warszawa. Trzeba wspomnieć jeszcze o stiuku, który wykonany jest z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego bądź drobnoziarnistego piasku. Można też kupić go w postaci gotowych suchych mieszanek. Jego powierzchnia jest idealnie gładka i lekko błyszcząca.

Tynki dekoracyjne można kupić kolorowe lub malować. Zdecydowanie lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę. W ofercie firm jest wiele barw – od jasnych , jak biały, szary, piaskowy- do mocniejszych, bardziej wyrazistych (czerwień, pomarańcz, błękit).

Tynki dekoracyjne można nakładać na nieotynkowane, ale równe podłoże. Pod tynki cienkowarstwowe wystarczy nanieść podkładową masę tynkarską. Nierówne ściany należy najpierw otynkować, bo niestety wszelkie nierówności mogą być widoczne, co nie będzie zbyt korzystnie wyglądało remont mieszkania Warszawa.